RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator - REFR2A
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator - REFR2A
Is This the Right Product for Your Outdoor Kitchen?
- Certified for outdoor use — not all refrigerators are built for outdoor temperature swings, UV exposure, and humidity. This unit is specifically rated for outdoor environments.
- 7-year warranty — the longest outdoor refrigeration warranty in the industry. Most competitors offer 1–2 years.
- Overall footprint: 23.4375" wide. Use the matching RCS trim kit for flush island installation.
- Reversible door — set the swing direction at installation based on your island layout.
Key Features
- Certified for Outdoor Use — sealed and rated for outdoor temperature swings, UV exposure, and humidity. Not all residential refrigerators can handle outdoor installation — this one is purpose-built for it.
- Stainless Steel Construction — interior and exterior stainless steel resists corrosion in coastal and humid environments.
- Automatic Defrost — prevents ice buildup in the cooling coils without manual intervention.
- Interior LED Lighting — bright, energy-efficient illumination for easy item identification in any light condition.
- Reversible Door / Locking Door — set the door swing direction at installation. Lock keeps contents secure in high-traffic outdoor entertaining areas.
- Adjustable Shelves — configure interior layout for bottles, cans, or food storage based on your current needs.
- 7-Year Industry-Leading Warranty — RCS offers the longest warranty on outdoor refrigeration in the industry. Most competitors warrant refrigeration for 1–2 years.
Documentation
Warranty
Industry-leading 7-year limited warranty to the original owner against manufacturing defects. Certified for outdoor use.
Specs & Dimensions
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator |
|
|---|---|
| Model | Deluxe Series |
| Exterior Material | 304 Stainless Steel |
| Interior Material | Hammered Aluminum |
| Door Material | 304 Stainless Steel |
| Cabinet Material | 304 Stainless Steel |
| Cabinet Color | Stainless Steel |
| Overall Width | 23.4375" |
| Overall Depth | 22.75" |
| Overall Height | 32.0625" |
| Cut Out Width | 23 5/8" |
| Cut Out Height | 32 1/2" |
| Cut Out Depth | 23" |
| Total Capacity | 5.01 Cu. Ft. |
| Door Storage | No |
| Cooling System | Compressor |
| Cooling Type | Forced Air |
| Refrigerant Type | R-600 |
| Number of Temperature Zones | 1 |
| Control Type | Digital Refrigerator Controls |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Shelves | 3 |
| Temperature Range | 32°F - 72°F |
| Defrost Type | Auto-Frost |
| Volts | 120 Volts (3 Prong Plug) |
| Amps | 1.3 Amps |
| Outdoor Rated | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Venting | Front Vent |
| Self Closing Door | Yes |
| Key Lock | Yes (2-Keys) |
| Door Alarm | Yes |
| UL Certified | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator - REFR2A
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator - REFR2A
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator - REFR2A
Is This the Right Product for Your Outdoor Kitchen?
- Certified for outdoor use — not all refrigerators are built for outdoor temperature swings, UV exposure, and humidity. This unit is specifically rated for outdoor environments.
- 7-year warranty — the longest outdoor refrigeration warranty in the industry. Most competitors offer 1–2 years.
- Overall footprint: 23.4375" wide. Use the matching RCS trim kit for flush island installation.
- Reversible door — set the swing direction at installation based on your island layout.
Key Features
- Certified for Outdoor Use — sealed and rated for outdoor temperature swings, UV exposure, and humidity. Not all residential refrigerators can handle outdoor installation — this one is purpose-built for it.
- Stainless Steel Construction — interior and exterior stainless steel resists corrosion in coastal and humid environments.
- Automatic Defrost — prevents ice buildup in the cooling coils without manual intervention.
- Interior LED Lighting — bright, energy-efficient illumination for easy item identification in any light condition.
- Reversible Door / Locking Door — set the door swing direction at installation. Lock keeps contents secure in high-traffic outdoor entertaining areas.
- Adjustable Shelves — configure interior layout for bottles, cans, or food storage based on your current needs.
- 7-Year Industry-Leading Warranty — RCS offers the longest warranty on outdoor refrigeration in the industry. Most competitors warrant refrigeration for 1–2 years.
Documentation
Warranty
Industry-leading 7-year limited warranty to the original owner against manufacturing defects. Certified for outdoor use.
Specs & Dimensions
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator |
|
|---|---|
| Model | Deluxe Series |
| Exterior Material | 304 Stainless Steel |
| Interior Material | Hammered Aluminum |
| Door Material | 304 Stainless Steel |
| Cabinet Material | 304 Stainless Steel |
| Cabinet Color | Stainless Steel |
| Overall Width | 23.4375" |
| Overall Depth | 22.75" |
| Overall Height | 32.0625" |
| Cut Out Width | 23 5/8" |
| Cut Out Height | 32 1/2" |
| Cut Out Depth | 23" |
| Total Capacity | 5.01 Cu. Ft. |
| Door Storage | No |
| Cooling System | Compressor |
| Cooling Type | Forced Air |
| Refrigerant Type | R-600 |
| Number of Temperature Zones | 1 |
| Control Type | Digital Refrigerator Controls |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Shelves | 3 |
| Temperature Range | 32°F - 72°F |
| Defrost Type | Auto-Frost |
| Volts | 120 Volts (3 Prong Plug) |
| Amps | 1.3 Amps |
| Outdoor Rated | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Venting | Front Vent |
| Self Closing Door | Yes |
| Key Lock | Yes (2-Keys) |
| Door Alarm | Yes |
| UL Certified | Yes |
Original: $2,804.00
-65%$2,804.00
$981.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator - REFR2A
Is This the Right Product for Your Outdoor Kitchen?
- Certified for outdoor use — not all refrigerators are built for outdoor temperature swings, UV exposure, and humidity. This unit is specifically rated for outdoor environments.
- 7-year warranty — the longest outdoor refrigeration warranty in the industry. Most competitors offer 1–2 years.
- Overall footprint: 23.4375" wide. Use the matching RCS trim kit for flush island installation.
- Reversible door — set the swing direction at installation based on your island layout.
Key Features
- Certified for Outdoor Use — sealed and rated for outdoor temperature swings, UV exposure, and humidity. Not all residential refrigerators can handle outdoor installation — this one is purpose-built for it.
- Stainless Steel Construction — interior and exterior stainless steel resists corrosion in coastal and humid environments.
- Automatic Defrost — prevents ice buildup in the cooling coils without manual intervention.
- Interior LED Lighting — bright, energy-efficient illumination for easy item identification in any light condition.
- Reversible Door / Locking Door — set the door swing direction at installation. Lock keeps contents secure in high-traffic outdoor entertaining areas.
- Adjustable Shelves — configure interior layout for bottles, cans, or food storage based on your current needs.
- 7-Year Industry-Leading Warranty — RCS offers the longest warranty on outdoor refrigeration in the industry. Most competitors warrant refrigeration for 1–2 years.
Documentation
Warranty
Industry-leading 7-year limited warranty to the original owner against manufacturing defects. Certified for outdoor use.
Specs & Dimensions
RCS 26-Inch 5.01 Cu. Ft. Outdoor Rated Stainless Steel Compact Refrigerator |
|
|---|---|
| Model | Deluxe Series |
| Exterior Material | 304 Stainless Steel |
| Interior Material | Hammered Aluminum |
| Door Material | 304 Stainless Steel |
| Cabinet Material | 304 Stainless Steel |
| Cabinet Color | Stainless Steel |
| Overall Width | 23.4375" |
| Overall Depth | 22.75" |
| Overall Height | 32.0625" |
| Cut Out Width | 23 5/8" |
| Cut Out Height | 32 1/2" |
| Cut Out Depth | 23" |
| Total Capacity | 5.01 Cu. Ft. |
| Door Storage | No |
| Cooling System | Compressor |
| Cooling Type | Forced Air |
| Refrigerant Type | R-600 |
| Number of Temperature Zones | 1 |
| Control Type | Digital Refrigerator Controls |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Shelves | 3 |
| Temperature Range | 32°F - 72°F |
| Defrost Type | Auto-Frost |
| Volts | 120 Volts (3 Prong Plug) |
| Amps | 1.3 Amps |
| Outdoor Rated | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Venting | Front Vent |
| Self Closing Door | Yes |
| Key Lock | Yes (2-Keys) |
| Door Alarm | Yes |
| UL Certified | Yes |






















