Blaze 6 ft Outdoor Kitchen Island w/ Premium LTE+ Marine Grade 32-Inch Grill
Blaze BBQ Island w/ Premium LTE+ Grill
-
Quick Assembly: All you need is a Phillips head screwdriver and a helping hand to get grilling within hours!
-
316L Marine-Grade Stainless Steel Grill: Rust-resistant and specifically designed to withstand the toughest marine environments and salty conditions.
-
Ample Storage Solutions: Includes a double-door gas tank holder, pull-out trash drawer with an additional utensil drawer above, and a triple drawer for all your grilling essentials.
-
Lifetime Warranty: Best-in-class lifetime warranty, ensuring your island stands the test of time and delivers BBQ memories for years.
- Blaze Marine-Grade LTE+ Grill: 32-inch, 4-burner grill offering 56,000 BTUs, 715 sq. inches of grilling space, rotisserie kit, grill lights, and a spring-assisted hood, built to resist saltwater corrosion.
Blaze Stainless Steel Island | Built for Marine Environments
Blaze Marine-Grade LTE+ 32-Inch 4-Burner Grill | Built for Coastal BBQ Excellence
Warranty
Blaze gas grill islands come with a lifetime warranty, covering manufacturing and workmanship defects on elements like control valves, cooking grids, stainless steel housing, burners, flame tamers, heat zone separators, and all other stainless steel parts. Electrical and ignition components enjoy a one-year warranty from the date of purchase. To activate the warranty, grill islands must be registered within thirty days of acquisition. Note: The warranty doesn't cover labor costs.
Manufacturer Information
Click here for the Blaze BBQ Grill Island Assembly Instructions
Click here for the Blaze Premium LTE+ Owner's Manual
Click here for Blaze Premium Drop In Sear Burner Instructions
Order now and enjoy free shipping!
Specs & Dimensions
Blaze Grill Island w/ Premium LTE+ 32 in. |
|
|---|---|
| Model | Blaze 6 Ft. Stainless Steel BBQ Island |
| Configuration | Modular Grill Island |
| Grill Island Base Width | 73" |
| Grill Island Size | 6 Ft |
| Grill Island Built In Grill | Blaze Premium LTE+ 32 Inch Built-In Gas Grill |
| Grill Island Material | Stainless Steel |
| Number of Drawers | 5 |
| Drawer Type |
|
| Soft-Closing Drawer Glides | Included |
| Drawer LED Lighting | Included |
| Number of Doors | 2 |
| Door Type | 32-Inch Double Door |
| Gas Tank Holder | Included |
| Grill Type | Blaze Premium LTE+ Marine Grade 32 Inch 4-Burner Gas Grill |
| Collection | Premium LTE+ Series |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Dimensions |
|
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Type | Cast Stainless Steel Burners |
| Total Grilling BTUs | 56,000 BTUs |
| Cooking Grid | Stainless Steel Triangle Shaped Searing Rods |
| Warming Rack Type | Removable Warming Rack |
| Cooking Grid Dimensions | 29 1/2" X 18" |
| Total Grilling Area | 715 Sq In |
| Main Grilling Area | 531 Sq In |
| Warming Rack Area | 184 Sq In |
| Burger Count | 18 Burgers |
| Infrared Rotisserie Burner | Included |
| Infrared Rotisserie BTUs | 10,000 BTUs |
| Rotisserie Kit | Sold Separately |
| Primary Ignition Type | Flame Thrower Ignition |
| Flame Tamers | 14 Gauge Stainless Steel Flame Tamers |
| Heat Zone Separators | Included |
| Secondary Ignition System | Flash Tubes |
| Gas Hose Included | Included |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog Thermometer |
| Grill Lights | Exterior/Interior Lighting Included |
| Exterior Lighting Type | Red LED Burner State Indicator Light (Requires 110V Electrical Plug-in) |
| Interior Lighting Type | Dual Built-In Halogen Lights (Requires 110V Electrical Plug-in) |
| Made in the USA | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Blaze 6 ft Outdoor Kitchen Island w/ Premium LTE+ Marine Grade 32-Inch Grill
Blaze 6 ft Outdoor Kitchen Island w/ Premium LTE+ Marine Grade 32-Inch Grill
Blaze BBQ Island w/ Premium LTE+ Grill
-
Quick Assembly: All you need is a Phillips head screwdriver and a helping hand to get grilling within hours!
-
316L Marine-Grade Stainless Steel Grill: Rust-resistant and specifically designed to withstand the toughest marine environments and salty conditions.
-
Ample Storage Solutions: Includes a double-door gas tank holder, pull-out trash drawer with an additional utensil drawer above, and a triple drawer for all your grilling essentials.
-
Lifetime Warranty: Best-in-class lifetime warranty, ensuring your island stands the test of time and delivers BBQ memories for years.
- Blaze Marine-Grade LTE+ Grill: 32-inch, 4-burner grill offering 56,000 BTUs, 715 sq. inches of grilling space, rotisserie kit, grill lights, and a spring-assisted hood, built to resist saltwater corrosion.
Blaze Stainless Steel Island | Built for Marine Environments
Blaze Marine-Grade LTE+ 32-Inch 4-Burner Grill | Built for Coastal BBQ Excellence
Warranty
Blaze gas grill islands come with a lifetime warranty, covering manufacturing and workmanship defects on elements like control valves, cooking grids, stainless steel housing, burners, flame tamers, heat zone separators, and all other stainless steel parts. Electrical and ignition components enjoy a one-year warranty from the date of purchase. To activate the warranty, grill islands must be registered within thirty days of acquisition. Note: The warranty doesn't cover labor costs.
Manufacturer Information
Click here for the Blaze BBQ Grill Island Assembly Instructions
Click here for the Blaze Premium LTE+ Owner's Manual
Click here for Blaze Premium Drop In Sear Burner Instructions
Order now and enjoy free shipping!
Specs & Dimensions
Blaze Grill Island w/ Premium LTE+ 32 in. |
|
|---|---|
| Model | Blaze 6 Ft. Stainless Steel BBQ Island |
| Configuration | Modular Grill Island |
| Grill Island Base Width | 73" |
| Grill Island Size | 6 Ft |
| Grill Island Built In Grill | Blaze Premium LTE+ 32 Inch Built-In Gas Grill |
| Grill Island Material | Stainless Steel |
| Number of Drawers | 5 |
| Drawer Type |
|
| Soft-Closing Drawer Glides | Included |
| Drawer LED Lighting | Included |
| Number of Doors | 2 |
| Door Type | 32-Inch Double Door |
| Gas Tank Holder | Included |
| Grill Type | Blaze Premium LTE+ Marine Grade 32 Inch 4-Burner Gas Grill |
| Collection | Premium LTE+ Series |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Dimensions |
|
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Type | Cast Stainless Steel Burners |
| Total Grilling BTUs | 56,000 BTUs |
| Cooking Grid | Stainless Steel Triangle Shaped Searing Rods |
| Warming Rack Type | Removable Warming Rack |
| Cooking Grid Dimensions | 29 1/2" X 18" |
| Total Grilling Area | 715 Sq In |
| Main Grilling Area | 531 Sq In |
| Warming Rack Area | 184 Sq In |
| Burger Count | 18 Burgers |
| Infrared Rotisserie Burner | Included |
| Infrared Rotisserie BTUs | 10,000 BTUs |
| Rotisserie Kit | Sold Separately |
| Primary Ignition Type | Flame Thrower Ignition |
| Flame Tamers | 14 Gauge Stainless Steel Flame Tamers |
| Heat Zone Separators | Included |
| Secondary Ignition System | Flash Tubes |
| Gas Hose Included | Included |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog Thermometer |
| Grill Lights | Exterior/Interior Lighting Included |
| Exterior Lighting Type | Red LED Burner State Indicator Light (Requires 110V Electrical Plug-in) |
| Interior Lighting Type | Dual Built-In Halogen Lights (Requires 110V Electrical Plug-in) |
| Made in the USA | No |
Original: $6,898.00
-65%$6,898.00
$2,414.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Blaze BBQ Island w/ Premium LTE+ Grill
-
Quick Assembly: All you need is a Phillips head screwdriver and a helping hand to get grilling within hours!
-
316L Marine-Grade Stainless Steel Grill: Rust-resistant and specifically designed to withstand the toughest marine environments and salty conditions.
-
Ample Storage Solutions: Includes a double-door gas tank holder, pull-out trash drawer with an additional utensil drawer above, and a triple drawer for all your grilling essentials.
-
Lifetime Warranty: Best-in-class lifetime warranty, ensuring your island stands the test of time and delivers BBQ memories for years.
- Blaze Marine-Grade LTE+ Grill: 32-inch, 4-burner grill offering 56,000 BTUs, 715 sq. inches of grilling space, rotisserie kit, grill lights, and a spring-assisted hood, built to resist saltwater corrosion.
Blaze Stainless Steel Island | Built for Marine Environments
Blaze Marine-Grade LTE+ 32-Inch 4-Burner Grill | Built for Coastal BBQ Excellence
Warranty
Blaze gas grill islands come with a lifetime warranty, covering manufacturing and workmanship defects on elements like control valves, cooking grids, stainless steel housing, burners, flame tamers, heat zone separators, and all other stainless steel parts. Electrical and ignition components enjoy a one-year warranty from the date of purchase. To activate the warranty, grill islands must be registered within thirty days of acquisition. Note: The warranty doesn't cover labor costs.
Manufacturer Information
Click here for the Blaze BBQ Grill Island Assembly Instructions
Click here for the Blaze Premium LTE+ Owner's Manual
Click here for Blaze Premium Drop In Sear Burner Instructions
Order now and enjoy free shipping!
Specs & Dimensions
Blaze Grill Island w/ Premium LTE+ 32 in. |
|
|---|---|
| Model | Blaze 6 Ft. Stainless Steel BBQ Island |
| Configuration | Modular Grill Island |
| Grill Island Base Width | 73" |
| Grill Island Size | 6 Ft |
| Grill Island Built In Grill | Blaze Premium LTE+ 32 Inch Built-In Gas Grill |
| Grill Island Material | Stainless Steel |
| Number of Drawers | 5 |
| Drawer Type |
|
| Soft-Closing Drawer Glides | Included |
| Drawer LED Lighting | Included |
| Number of Doors | 2 |
| Door Type | 32-Inch Double Door |
| Gas Tank Holder | Included |
| Grill Type | Blaze Premium LTE+ Marine Grade 32 Inch 4-Burner Gas Grill |
| Collection | Premium LTE+ Series |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Dimensions |
|
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Type | Cast Stainless Steel Burners |
| Total Grilling BTUs | 56,000 BTUs |
| Cooking Grid | Stainless Steel Triangle Shaped Searing Rods |
| Warming Rack Type | Removable Warming Rack |
| Cooking Grid Dimensions | 29 1/2" X 18" |
| Total Grilling Area | 715 Sq In |
| Main Grilling Area | 531 Sq In |
| Warming Rack Area | 184 Sq In |
| Burger Count | 18 Burgers |
| Infrared Rotisserie Burner | Included |
| Infrared Rotisserie BTUs | 10,000 BTUs |
| Rotisserie Kit | Sold Separately |
| Primary Ignition Type | Flame Thrower Ignition |
| Flame Tamers | 14 Gauge Stainless Steel Flame Tamers |
| Heat Zone Separators | Included |
| Secondary Ignition System | Flash Tubes |
| Gas Hose Included | Included |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog Thermometer |
| Grill Lights | Exterior/Interior Lighting Included |
| Exterior Lighting Type | Red LED Burner State Indicator Light (Requires 110V Electrical Plug-in) |
| Interior Lighting Type | Dual Built-In Halogen Lights (Requires 110V Electrical Plug-in) |
| Made in the USA | No |





















